Ukrayna’nın

Ukrayna'nın

Türkiye’nin girişimleri sonucu 22 Temmuz’da Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye tarafından ‘Tahıl sevkiyatı’ anlaşması İstanbul’da imzalanmıştı. Anlaşmanın ardından gözler ilk sevkiyata çevrilirken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, tahıl yüklü gemilerin 1 Ağustos’ta Odessa Limanı’ndan ayrılacağını söyledi.

GECE SAATLERİNDE SALDIRI DÜZENLEDİLER

Tahıl koridoru için çalışmaların arttığını zamanda Rus ordusunun Ukrayna’nın Mıkolayivkentinde düzenlediği saldırı gündeme oturdu. Rus ordusunun saldırılarında Ukrayna’nın en büyük tahıl şirketi olan Nibulon’un sahibi Oleksiy Vadatursky ve eşi Raisa Vadaturskaya hayatını kaybetti. Vadatursky’nin gece saatlerinde Rus ordusunun Mıkolayiv’e düzenlediği saldırıda hayatını kaybettiği ifade edildi.

Rusya, Ukrayna tahılının kilit ismini füze saldırısıyla vurdu! Zamanlamaları çok manidar

UKRAYNALI VALİ SALDIRIYI DOĞRULADI

Mıkolayiv Valisi Vitaliy Kim sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Vadatursky ve eşinin ölümünü doğrulayarak, Vadatursky’nın tarım ve gemi inşa endüstrisinin gelişimine olan katkısının paha biçilemez olduğunu ifade etti.

Zamanlaması manidar! Ukrayna'nın 'Tahıl Kralı', eşiyle birlikte Rus füzeleriyle öldürüldü

“PLANLAMIŞ BİR CİNAYET”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in danışmanı Mikhail Podolyak ise Vadatursky’nın ölümünü “önceden tasarlanan bir cinayet” olarak nitelendirerek, “Vadatursky’nin ölümü bence bir kaza değil, iyi düşünülmüş ve planlanmış bir cinayettir” dedi.

FÜZE YATAK ODASINI VURDU

Podolyak ayrıca, Ruslar tarafından fırlatılan füzenin doğrudan eve değil Ukraynalı tahıl tüccarı Vadatursky’nin yatak odasını vurduğuna dikkat çekti.

sizlere habermaber.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir